נוסח ברכת כלה אישי? חייבת נוסח דתי?

למידע נוסף השאירו פרטים 👇

השאלות הכי נפוצות לפני שהכלה מגיעה להקליט את ברכת הכלה באולפן ההקלטות: איזו ברכת כלה לבחור? האם מותר להשתמש בנוסח אישי של ברכת כלה שאכתוב בעצמי? אני חייבת להשתמש בנוסח דתי-מסורתי רשמי? כל התשובות במאמר הקצר עבורכן.

ברכת כלה אישית

ברכת כלה אישית נפוצה מאוד בקרב כלות חילוניות אך קיימת גם בקרב הכלות המסורתיות והדתיות, ברכת כלה בנוסח אישי תיכנס תחת קטגורית "בלתי פורמלי" ומאפשרת לכלה לכתוב ולהקליט ברכת כלה פתוחה וחופשית.
להבדיל מברכת כלה מסורתית דתית, לברכת הכלה האישית אין מסגור, אין מסורת ותמיד עשויה להפתיע את האורחים עם סיפורים אישיים, ברכות מעניינות וככזו המוסיפה נופח ומימד אישיים בין הכלה והחתן.

ברכת כלה מקורית? ברכת כלה מומלצת? כאלו קיימות ברשת בכמויות והדבר החשוב ביותר הוא שאין חוקים בברכות כלה ואינכן מוגבלות בסוג הטקסט ואף לא באורך ברכת הכלה.
כלות רבות בוחרות בברכת כלה אישית עקב האפשרות "להתבטא בצורה חופשית" יותר מטקסט מסורתי העובר מדור לדור, למרות זאת, ברכת הכלה מאפשרת חופשיות גם לשילוב טקסטים מסורתיים ודתיים שנלקחו מתוך ברכת הכלה המסורתית-דתית.

ברכת כלה מסורתית-דתית

shutterstock 1487323286 300x200 - נוסח ברכת כלה אישי? חייבת נוסח דתי?
הקלטת ברכת כלה

ברכת כלה בנוסח מסורתי-דתי היא ברכה שנכתבה בטקסט בעל נוסח ואופי דתי, טקסט מוכר העובר מדור לדור ומעצימה את ההיבט הטקסי והפורמאלי של החופה.
טקסט ברכת הכלה הוא טקסט סגור והנוסחים מאפשרים הצבה של שם שמיכן, שם האבא, שם בן הזוג ושם אביו בלבד.

הכלות שבוחרות בטקסט שכזה מבקשות לשמור על המסורת העוברת מדור לדור, מבקשות לכבד טקסטים ישנים ולשלב את המסורת והדת בברכת הכלה שלהן.
ההיתרון הגדול בברכת כלה מסורתית הוא הטקסט הקצר, כטקסט סגור לא תצטרכו להרחיב במילים אם לא תחפצו בכך.
גם בבחירת ברכת כלה דתית או מסורתית, אין פסול להוסיף טקסט נוסף ולמעשה לראות בכך כיבוד טקסט מסורתי-דתי ואיחודו לברכה אישית משלכן כדי לספר את הסיפור שלכן בברכת כלה משולבת.

ההלכה רואה בברכת כלה כחובה מוסרית אך מאפשרת חופש פעולה

כלות חילוניות הבוחרות בברכת כלה מנועות מהיבטים אישיים והרצון לכבד את עצמן, החתן ומעמד החופה והקידושין המרגש.
כלות מסורתיות ובעיקר דתיות לרוב יפעלו לא רק מהיבטים אישיים אלא גם בהתאם לפוסקים והלכה, מהיבטים דתיים ברכות החופה ובניהן ברכת הכלה מוגדרת כחובה.
החל מהרמב"ם, הרמב"ן, רש"י ופסיקות ופרשניות רבות נוספות – כולם ראו בחופה כרגע טהור וייחודי עבור הכלה, רגע בעל חשיבות גדולה והברכות בחופה וכן גם ברכת הכלה הן חובה, ישנן פרשנויות הרואות בכלה כאסורה לחתונה ללא הברכות.
למרות הפסיקות והפרשנויות הרבות מהעולם הדתי – לא נמצאה חובת טקסט מסוים עבור ברכת כלה, למעשה בחירת נוסח ברכת כלה אישית או ברכת כלה מסורתית-דתית היא בהתאם לשיקול דעתן של הכלות.

ברכת כלה אישית או מסורתית, בסוף כולן יעדיפו להקליט את הברכה מראש

אחרי שהבנתן שאתן שולטות על אופי בחירת נוסח הכלה, דעו לכן שאתן גם שולטות על הצורה בה האורחים שלכן ישמעו את ברכת הכלה.
כדי להימנע מלחץ וטעיות, לדאוג לאיכות סאונד גבוהה ולהפוך את ברכת הכלה לרגע מרגש של ממש – "אולפני לי-רון" מאפשרים לכן הכלות (וגם חתנים בברכת חתן) להקליט את ברכת הכלה, במחיר נוח לכל כיס של כלה או חתן, בלווי מפיק מוזיקאלי מקצועי, ציוד הקלטה מתקדם ועריכת ברכת הכלה הכוללת אפקטים מותאמים.

לחזור למשהו ספציפי?

סגור